Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport
  • Basha: Krimi i organizuar, sfida më e madhe për shtetin ligjor dhe integrimin
  • Sulmohet xhamia në Pakistan, vdesin 40 persona
  • Itali, nis raundi i tretë për zgjedhjen e Presidentit
  • Berisha në fb: Prokuroria të thërrasë dhe të dëgjojë dëshminë e Enver Bashës
  • INUK në Progradec, Rama: Krenar për punën e deritanishme, me siguri këtë vit do ketë më shumë vizitor në vijën e rilindur të bregut liqenor
  • Procesi i Berlinit, Daçiç: Në muajin mars vizitoj Prishtinën
  • Denar Biba zgjidhet nënkryetari i ri i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, merr 4 vota
  • Mblidhet KQZ, pritet të zgjidhet nënkryetari i ri

Fullani: Banka e Shqipërisë ul me 0.25 % normën bazë të interesit

Fullani: Banka e Shqipërisë ul me 0.25 % normën bazë të interesit
Guvernatori Ardian Fullani ka paraqitur raportin mujor të këshillit mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë, ku është ulur me 0.25 % norma bazë e interesit duke arritur në shifrën më të ulët në histori, 3.5%. Fullani ka theksuar se ulja e normës bazë krijon kushte më të mira për rritjen e kërkesës agregate. Sipas tij, lehtësimi i politikës monetare faktorizon pritjet për një politikë fiskale të përmbajtur dhe krijon hapësira për korrektim të shpejtë e me kosto më të ulët për financat publike.
 
Sipas Fullanit, muajt e parë të 2013 kanë konfirmuar vlerësimet tona të BSH për rritje të ngadaltë të ekonomisë dhe presione të ulëta inflacioniste në të. Ekonomia vuan nga kërkesë e dobët agregate që reflekton pasigurinë e agjentëve mbi të ardhmen, dobësitë ekonomike të partnerëve tanë kryesorë".
 
Inflacioni qëndron në nivele të ulëta gjatë 6 mujorit të parë të vitit. BSH ka bërë të mundur ulje të normave afatgjatë të interesit, duke ruajtur shëndetin bankar në vend, duke krijuar shtyllat për rritje ekonomike. Kemi aktualisht një inflacion 2,2 për qind, duke u reduktuar në krahasim me 3mujorin e parë. Ecuria e çmimeve bujqësore vazhdon të përcaktojë 90% të inflacionit total", shpjegoi Fullani.
 
 
 
 
 
Wednesday, July 31, 2013 - 15:01
Total votes: 24