Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport
  • Analiza vjetore e ALUIZNI, Lame: Brenda një viti po japim leje aq sa ka dhënë PD, po përballemi me borxhin e akumuluar nga qeverisja e shkuar
  • SHBA goditet nga stuhia e dëborës, anulohen 1800 fluturime
  • "Tronditet" futbolli anglez, disa futbollistë lënë skuadrën për të luftuar me ISIS
  • Mblidhet qeveria e Kosovës, vendoset të mos shkarkohet ministri Jabllanoviç
  • Cilësia e karburanteve, IQT nis kontrollin në kryeqytet
  • Tiranë, administrativja kthen në detyrë Erzen Breçanin
  • Donald Lu-Naço: Reforma në drejtësi është prioritet madhor për Ambasadën Amerikane
  • Mblidhet Komisioni i shëndetësisë, diskutim për specializimet në mjekësi

Restauratorët e rinj nisin punën në qytetin e Gjirokastrës

Restauratorët e rinj nisin punën në qytetin e Gjirokastrës

Në kuadër të “Kampit të 10-të Ndërkombëtar të Restaurimit” të çelur së fundi në qytetin e gurtë të Gjirokastrës, një grup prej 35 restauratorësh të rinj, jo vetëm nga Shqipëria por edhe nga vende të ndryshme të Evropës, po punojnë për kthimin në identitet të disa objekteve “Monument Kulture” në qytetin e Gjirokastrës. Ndërhyrjet në këtë drejtim po realizohen në banesat e gurta të Babametos, Gurgajt, Skëndulit, etj. Kjo nismë ka qenë dhe një vit më parë dhe u pa si një projekt që ndihmon jo pak në trashëgiminë kulturore shqiptare që ka jo pak probleme sot. Koordinatorja së këtij kampi restaurimi, Lejla Haxhiç, theksoi se ashtu si edhe vitin e kaluar puna e të rinjve restauratorë është shtrirë për kthimin në identitet të komplekseve muzeale në lagje të ndryshme të qytetit të gurtë. “Për dy javë rresht të rinjtë pjesëmarrës në kampin e restauratorëve krahas leksioneve teorike në lidhje me trashëgiminë kulturore do të punojnë dhe për kryerjen e disa ndërhyrjeve të vogla restauruese në katër objekte “Monument Kulture” në qytetin e Gjirokastrës. Synohet që punime te tilla të kryhen në përputhje me profilin arkitektonik të këtyre godinave të gurta”, cilëson në fjalën e saj koordinatorja Haxhiç. Këto objekte u përzgjodhën për restaurim pas një fushate aplikimesh për pronarët e banesave karakteristike, të cilët kërkojnë asistencë teknike për mirëmbajtjen e këtyre shtëpive. Në këtë drejtim pesë banesa të gurta u restauruan gjatë vitit të kaluar ndërkohë që kthimi në identitet edhe i katër banesave të tjera do të vijojë gjatë “Kampit të 10-të Ndërkombëtar të Restaurimit”. “Me kapacitetet njerëzore dhe teknike që disponojmë ne nuk marrim përsipër të kryejmë volume të mëdha restaurimi por megjithatë do të japim kontributin tonë për mirëmbajtjen e këtyre objekteve muzealë”, tregon koordinatorja Haxhiç. Ky projekt mundësohet si një bashkëpunim i fondacionit suedez “Trashëgimia Kulturore pa Kufij”, me Ministrinë e Kulturës dhe organizmat e tjerë të trashëgimisë kulturore në rang kombëtar dhe lokal. Përpara disa ditësh organizata “Trashëgimia Kulturore pa Kufij” në bashkëpunim edhe me Ministrinë e Kulturës, përfundoi restaurimin e plotë të banesës së gurtë të Babametos.
 

Friday, April 26, 2013 - 11:49
Total votes: 6