Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport
  • 02:30'- Syriza fiton thelle, në 18632 qendra të numëruara nga 19509 në total
  • Syriza deri në këtë moment zotëron 36.4 % me 149 vende në parlament, pasohet nga Neodemokracia me 27.8 %, me 76 vende
  • Agimi i Artë 6.3 %, 17 vende Lumi me 6.1 %, 17 vende Partia Komuniste 5.5 % me 15 vende dhe Pasok 4.7 % me 13 vende.

PE: Vrasja e pesëfishtë në Maqedoni mund të rrënojë raportet ndëretnike

Lidhur me ngjarjet e fundit në Maqedoni, ku u gjetën të vrarë pesë peshkatarë, kanë reaguar edhe eurodeputetët e Parlamentit Europian. Ata janë shprehur se vrasja e pesëfishtë në Shkup mund të rrënojë raportet ndëretnike në Maqedoni.

Në qendër të axhendës së punimeve të Parlamentit Europian (PE) janë zhvillimet e fundit të tensioneve në Maqedoni, pas vrasjes së pesëfishtë.

Total votes: 48