Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Forecast

Berat, Albania

06/09/2014 - 23:00

Clear skyEast-southeast, Light breeze, 1.9 m/s21°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0162 bar

Durrës, Albania

06/09/2014 - 23:00

Clear skyEast-southeast, Light breeze, 2.4 m/s22°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0151 bar

Korçë, Albania

06/09/2014 - 23:00

Clear skyNorth, Light air, 1.5 m/s15°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0193 bar

Kukës, Albania

06/09/2014 - 23:00

Clear skyEast, Light air, 1.2 m/s21°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0198 bar

Shkodër, Albania

06/09/2014 - 23:00

Clear skyNorth-northeast, Light breeze, 2.2 m/s23°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0159 bar

Tirana, Albania

06/09/2014 - 23:00

KlarværØst, Svak vind, 1.8 m/s21°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0156 bar

Vlorë, Albania

06/09/2014 - 23:00

Clear skyEast-northeast, Light breeze, 2.1 m/s22°C

0 mm precipitation

Pressure: 1.0150 bar

Weather forecast from yr.no.

Fatmir Mediu: PD të mos bëjë pazare me FRD, të vlerësojë aleatët tradicionalë

Fatmir Mediu: PD të mos bëjë pazare me FRD, të vlerësojë aleatët tradicionalë

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, i ka bërë thirrje dje Partisë Demokratike të mos bëjë pazare me subjekte të ndryshme, por të vlerësojë aleatët tradicionalë. Kryetari i Partisë Republikane i kujtoi PD se ka marrë 102 mijë vota nga partitë aleate, të cilët të gjitha së bashku janë përfaqësuar vetëm me një deputet në Kuvend. Ai tha se Partia Demokratike ka marrë mbi 10 deputetë me votat e partive të vogla. Mediu zhvilloi dje një takim me komunitetin fierak, që banon në Tiranë. Mediu u ndal dhe në momentin e zgjedhjeve të 23 Qershorit, duke e konsideruar si një sfidë jo vetëm për PR-në, por për të gjithë ata që pretendojnë të jenë pjesë e familjes së madhe evropiane. "Ne duhet të jemi patjetër në një kohezion të plotë marrëdhëniesh politike, ndërmjet subjektesh politike të së djathtës por dhe sidomos dhe qytetarët tanë. është e rëndësishme që ne të bëjmë një analizë të thellë të të gjithë zgjedhjeve të 2009. Janë 120 mijë vota të cilat i kanë sjellë partitë e tjera të koalicionit të PD që në një analizë të thjeshtë do të thotë mbi 10 deputetë. Prandaj është shumë e rëndësishme që në vend të shikojmë pazaret me subjekte të ndryshme, të shikojmë njëherë brenda shtëpisë sonë si mund ta menaxhojmë këtë marrëdhënie për të maksimalizuar rezultatin elektoral të këtij koalicioni", tha Mediu. Partisë Republikane është një parti aleate tradicionale e Partisë Demokratike që nga themelimi i saj. Edhe pse kanë pasur përplasje për çështjen e pronave dhe zgjedhjet, PR do të rreshtohet në krah të PD edhe në zgjedhjet e 23 Qershorit. Megjithatë, ende nuk ka një marrëveshje mes PD dhe PR, për konvertimin e votave të republikanëve në mandate. Në zgjedhjet e 2009, PR mori mbi 30 mijë vota, por e pati shumë të vështirë për të marrë një mandat në Tiranë.

 

Wednesday, April 24, 2013 - 10:18
Total votes: 9