Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport
  • Memaliaj, Forcat e Ushtrisë evakuojnë Fatos Fernuzin
  • Përmbytjet, Prençi: Njerëzit të ndërgjegjësohen për rrezikon që u kanosët gjatë mbrëmjes, duhet të largohen nga shtëpitë
  • Përmbytje në Memaliaj, bllokohet pronari i një lokali, niset 1 helikopter ta shpëtojë
  • Basha: Bandat e Ramës po terrorizojnë 500 banorë të Vlorës, jemi në krah të vlonjatëve
  • Arratisja e Stresit nga komisariati, arrestohen 3 policë
  • Përmbytjet, MB: Janë ngritur Komisionet e Emergjencave në çdo Prefekturë
  • Fier, qytetari plagos me thikë një punonjës policie, ishte jashtë shërbimit
  • Lumi Shkumbin del nga shtrati, Balla: Ka dëmtuar një pjesë të argjinaturës mbrojtëse dhe ka përmbytur disa shtëpi në Librazhd

Enis Alushi dëshiron të veshë fanellën e Shqipërisë

Enis Alushi dëshiron të veshë fanellën e Shqipërisë

Mesfushori kosovar Enis Alushi është njëri prej shumë futbollistëve kosovarë që nuk ka arritur të depërtojë në përfaqësuesen "A" të shteteve të ndryshme evropiane, por që në të ardhmen mund apo të paktën dëshiron të luajë për Shqipërinë. Kjo pasi një gjë e tillë është bërë e mundur për Migjen Bashën, që ishte në një situatë të njëjtë sikurse ai. Dhe, "precedenti" i Bashës mund t'u shërbejë atij dhe disa kosovarëve të tjerë që në të kaluarën kanë luajtur për grupmosha të reja të shteteve evropiane. "Unë jam i gatshëm të luaj për Shqipërinë, i njoh kualitetet e mia dhe përvoja ime këtu në Gjermani mund të shërbejë shumë për Kombëtaren", ka thënë Alushi të enjten për gazetën. Mesfushori i Kaizerslauternit ka luajtur dhjetë ndeshje për ekipin (U-20) të Gjermanisë, por asnjëherë nuk është ftuar për ekipin U-21, e për ekipin A as që është diskutuar ndonjëherë. Alushi 27-vjeçar vlerësohet lart në Gjermani, pasi është një nga lojtarët më stabilë në Bundesliga 2, ndonëse aktualisht nuk po luan, pasi po merr veten pas një lëndimi të rëndë. Alushi vlerëson se Basha është një shembull i mirë për ta ndjekur rrugën e tij. Nuk është vetëm Alushi një kandidat potencial për të veshur fanellën e skuadrës përfaqësuese të Shqipërisë, pasi ka plot lojtarë kosovarë që kërkojnë një mundësi në rang të skuadrave nacionale. Bëhet fjalë për futbollistë të rinj në Zvicër, Austri, Gjermani, Norvegji, Suedi, Finlandë, Itali, Greqi, Danimarkë e Angli, ku shpresojnë që të sigurojnë në të ardhmen një mundësi për ekipin e futbollit të Shqipërisë, duke shpresuar të forcojnë karrierën e tyre. Natyrisht që të gjithë kanë pasur mundësi të luajnë me skuadrat kombëtare të moshave të këtyre vendeve, por më pas janë lënë mënjanë, duke e kuptuar se vetëm sa janë djegur. Migjen Basha është një nga ata futbollistë dhe të njëjtin fat mund të pësojë dhe Mërgim Brahimi. Ka dhe të tjerë që kanë pasur sukses si Behrami e Shaqiri, por këta janë të paktë. Rrjedhimisht të rinjtë si Alushi dëshirojnë që të mos e humbasin shansin e madh për të veshur fanellën kuqezi.

Saturday, March 30, 2013 - 11:44
Total votes: 9